fbpx

Serbia

A e kishte përkrahur Rusia, ardhjen e Millosheviçit në pushtet – nga Agim Zogaj

Rusia, pas ardhjes në pushtet të Millosheviçit, ka pasur rol, ndikim në formësimin e politikave të udhëheqjes së Serbisë, pra, thënë më drejtpërdrejt, në përgatitjen e luftërave në ish Jugosllavi. Udhëheqja serbe, e epokës së Millosheviqit kishte shpresuar, llogaritur se Rusia, do të jetë në krah të politikave të reja, nacionaliste, ekspanisonite të Serbisë, madje,

Lexo më shumë

Çfarë kanë të përbashkët, Mini – Shengeni Ballkanik dhe Memorandumi II i Akademisë serbe nga Agim Zogaj

Pikërisht, 25 vjet pas publikimit ( 1986 ) të Memorandumit të Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Serbisë, në vitin 2011 u njoftua se, po e njëjta akademi e shkencave serbe ka përgatitur Memorandumin II. Autorë të Memorandumit II ishin po të njëjtit akademikë serbë, të cilët edhe e kishin hartuar Memorandumin e vitit 1986,

Lexo më shumë

Gënjeshtra është në vetë qenien e serbit nga Agim Zogaj

Politikanët serbë, kësaj radhe, Gjuriqi dhe Vulini, vazhdojnë ta propagandojnë gjuhën kërcënuese,ofenduese, retorikën politike, në thelb primitive ndaj Kosovës, kundrejt popullit dhe zyrtarëve tanë. Në shikim të parë, do të mund të thoshim se, kjo nuk na befason, sepse vjen nga zyrtarë nacionalistë, me traditë dhe edukim politik serbomadh. Megjithatë, invazioni më i ri diplomatik,

Lexo më shumë

Vuçiç eksponent i ideologjisë së fashizmit modern serb nga Agim Zogaj

Politika shtetërore e Serbisë, duke qenë, në vazhdimësi, politikë ekspansioniste në raport me shtetin e Kosovës, sërish, përmes kryetarit të saj nacionalist, Vuciç, tani, në rastin e deklaratës së tij për Masakrën serbe në Reçak, ri dëshmoi se është dhe vazhdon të ngel politikë luftënxitëse, krejtësisht jo paqësore. Vuçiç, me këtë shpifje, gënjeshtër monstruoze, të

Lexo më shumë

Duhet një marrëveshje Kosovë-Serbi për t’i dhënë impuls rajonit

Drejtori i Përgjithshëm për negociatat e anëtarësimit dhe fqinjësisë në kuadër të Komisionit Evropian, Christian Danielsson, ka thënë se marrëveshja Kosovë-Serbi duhet të arrihet sa më shpejtë që është e mundur, pasi sipas tij vetëm në këtë mënyrë do t’i jepej një impuls i ri zhvillimeve në rajon. Danielsson potencon që shtetet e Ballkanit Perëndimor

Lexo më shumë

Rita Ora billbord midis Beogradit: Cmenden serbët

/

“Skandaloze! Shqiptarja Rita Ora i qesh Beogradit në fytyrë! Këngëtarja e preferuar e Haradinaj dhe Thaçit në pankartat e kryeqytetit!”, kështu shkruan media serbe Informer e indinjuar me këngëtaren nga Kosova me famë botërore. Serbët e quajnë skandaloze faktin se nëpër tabelat reklamuese të Beogradit shfaqet këngëtarja Shqiptare me famë botërore Rita Ora duke promovuar

Lexo më shumë

Isa Mustafa reagon ashpër për votat e ardhura nga Serbia

I pari i LDK-së Isa Mustafa, ka reaguar ndaj votave të ardhura nga Serbia. Ai i ka kërkuar KQZ-së që t’i trajtojë ligjërisht këto vota siç thekson ai të ardhura në pliko nga Serbia për Listën Serbe “Si Kryetar i LDK-së kërkoj nga KQZ-ja të trajtojë ligjshmërinë e votave të ardhura në pliko nga Serbia,

Lexo më shumë

Serbia sërish zotohet se do ta pengojë sërish Kosovën për anëtarësimin e saj në Interpol

epa05018137 (FILE) A file photo dated 14 April 2015 of the 'Interpol' on a facade of the Interpol Global Complex for Innovation building (IGCI) in Singapore. Media reports on 09 November 2015 state that Interpol - based in Lyon, France - is to lead a global investigation into an alleged international corruption scam involving athletes and officials. Interpol's announcement followed a news conference in which an independent commission set up by the World Anti-Doping Agency (WADA) published a damning report on the Russian athletics federation for the use of systematic doping. EPA/WALLACE WOON

Fushata e egër e Serbisë kundër Kosovës nuk ka të ndalur dhe këtë më së miri e dëshmon deklarata e fundit e ministrit të Brendshëm të Serbisë, Nebojsha Stefanoviq, që ka bërë të ditur se do të vazhdojnë të luftojnë fuqishëm kundër pranimit të Kosovës në organizata ndërkombëtare siç është edhe rasti i Interpolit. Në

Lexo më shumë

Boksa mes shqiptarëve dhe stafit të regjisorit serb në New York (VIDEO)

Shfaqja e filmit dokumentar “The Weight of Chains 3”- “Pesha e zinxhirëve 3”, që simbas regjizorit serb, paraqet mënyra aktuale me të cilat mund të rebelohemi kundër padrejtësive të sistemit në të cilin jetojmë”, nuk është pritur aspak mirë nga shqiptarët e Amerikës, të cilët për afro dy orë protestuan fuqishëm pra kinemas SVA, në

Lexo më shumë

Ky është i dërguari special i Trump për dialogun Kosovë Serbi

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë ka thënë se presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka shprehur synimin e tij për të emëruar Richard Grenell, në një post kyç në administratën e tij. Në një komunikatë të lëshuar për media nga Ambasada e SHBA-së në Prishtinë thuhet se Richard Grenell me prejardhje nga

Lexo më shumë

1 2 3 7