fbpx

Kroacia

Kroacia sot merr ‘dritën jeshile’ për të hyrë në Schengen

Komisioni Evropian i ka dhënë sot Kroacisë “dritën e gjelbër” për të hyrë në zonën Schengen. Vendimi duhet të shpallet sot, njoftoi Bloomberg, duke cituar një burim nga Brukseli. Këshilli i Evropës do të diskutojë gjithashtu për këtë vendim. Deputetët kroatë i kërkuan KE të konfirmojë gatishmërinë e Kroacisë për Shengen. “Kroacia duhet të bëhet

Lexo më shumë

Grabar-Kitaroviq: Shkëmbimi i territoreve do të hapte kutinë e Pandorës

Presidentja e Kroacisë, Kolina Grabar-Kitaroviq, gjatë një bisede me Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres, thotë se kanë folur për situatën në Bosnjë e Hercegovinë dhe raportet mes Beogradit dhe Prishtinës, duke theksuar se shkëmbimi i territoreve do të ishte një ide shumë e keqe, me të cilën do të hapej kutia e Pandorës

Lexo më shumë

Kroatët prezantojnë Ushtrinë e Kosovës

Gazeta më e madhe kroate, ”Veçernji list”, ka bërë një reportazh në lidhje me ushtrinë e Kosovës. E shihni, gjithçka çfarë bëjmë është sipas standardeve të NATO-s. Me këtë fjali të gjeneral-brigade të FSK-së, Fadil Hadërgjonaj e nis reportazhin për ushtrinë e Kosovës, gazeta më e madhe kroate “Veçernji list”. Me titullin “Video ekskluzive Veçernji

Lexo më shumë

Kroacia ‘tani mban në grusht të gjitha shtetet e Ballkanit’

/

Mediat në rajon, duke analizuar rekomandimet e Komisionit të Evropës për shtetet e Ballkanit Perëndimor, vlerësuan se Kroacia tani mban në grusht të gjithë fqinjët, të cilët dëshirojnë të anëtarësohen në Bashkimin Evropian dhe atë për shkak të kufijve. Atë që mediat kroate e nënvizuan si tejet të rëndësishme në strategjinë e unionit për Ballkanin

Lexo më shumë

Kryetarja e Kroacisë ka disa fjalë për Serbinë

Kryetarja e Kroacisë, Kolinda Grabar-Kitaroviq, ka deklaruar në Zagreb se Kroacia nuk ka qenë agresore, porse atë dhe Bosnjë e Hercegovinën e kanë sulmuar Serbia e Milosheviqit e dhe e ashtuquajtura APJ, transmeton Koha. “Si kryetare e Kroacisë qartë dhe pa dykuptimësi porosis se dje në Hagë nuk është shpallur aktgjykimi kundër Kroacisë dhe popullit

Lexo më shumë