fbpx

Mendime

A e kishte përkrahur Rusia, ardhjen e Millosheviçit në pushtet – nga Agim Zogaj

Rusia, pas ardhjes në pushtet të Millosheviçit, ka pasur rol, ndikim në formësimin e politikave të udhëheqjes së Serbisë, pra, thënë më drejtpërdrejt, në përgatitjen e luftërave në ish Jugosllavi. Udhëheqja serbe, e epokës së Millosheviqit kishte shpresuar, llogaritur se Rusia, do të jetë në krah të politikave të reja, nacionaliste, ekspanisonite të Serbisë, madje,

Lexo më shumë

Lojërat e pushtetit të Putinit mund të dalin jashtë kontrollit nga Konstantin Eggert

Sezoni festiv i Presidentit rus Vladimir Putin është trazuar jashtë mase. Së pari, Kongresi amerikan vendosi sanksione kundër kompanive që ndërtojnë tubacionin “Nord Stream 2”, projekti kyç evropian për energji nga Kremlini. Pastaj Izraeli, Qiproja dhe Greqia – të gjitha këto kanë marrëdhënie të përzemërta me Moskën – i dhanë një goditje tjetër projektit, duke

Lexo më shumë

Çfarë kanë të përbashkët, Mini – Shengeni Ballkanik dhe Memorandumi II i Akademisë serbe nga Agim Zogaj

Pikërisht, 25 vjet pas publikimit ( 1986 ) të Memorandumit të Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Serbisë, në vitin 2011 u njoftua se, po e njëjta akademi e shkencave serbe ka përgatitur Memorandumin II. Autorë të Memorandumit II ishin po të njëjtit akademikë serbë, të cilët edhe e kishin hartuar Memorandumin e vitit 1986,

Lexo më shumë

Bashkimi Ballkanik, sipas Aleksandër Vuçiqit dhe Edi Ramës nga Erl Kodra

Të dhënat kryesore të ekonomisë serbe janë thjeshtë të pakrahasueshme me ekonominë e Shqipërisë, madje janë të pakrahasueshme edhe me çdo ekonomi të rajonit. Një ekonomi që eksporton automobila, makineri dhe metale është diçka tjetër, krejt e ndryshme me eksportin e hashashit. Për më tepër kur nuk je në gjendje të konkurrosh as me bujqësi,

Lexo më shumë

Lidhja socialiste e fshatit të Hashim Thaçit nga Veton Surroi

//

Pse Hashim Thaçi me kërcënimet e tij është nisur në rrugën e shndërrimit në barsoletë, ndonëse për fat të keq jo aq të padhimbshme sa ajo malazeze e viteve ’60 1. Është një anekdotë e vjetër dhe, thuhet e vërtetë, të cilën e kam përdorur në njërin shkrim dhe e përdor tash, pas nja njëzet

Lexo më shumë

11 shtatori që ndryshoi botën nga Dom Gjergj Meta

Pas 11 shtatorit 2001 bota nuk është më e njëjtë. Jeta e shumë popujve dhe njerëzve ka ndryshuar krejtësisht. Ishte mbarimi i një epoke dhe fillimi i një tjetre. Ndoshta do të duhen ende vite për të kuptuar mirë se çfarë realisht ka ndodhur me botën më 11 shtator dhe më pas. Ashtu sikurse pas

Lexo më shumë

Komisionerokracia dhe listat e hapura – nga Armend Ibrahimi

//

Në Kosovë nuk ka demokraci – as në kuptimin e parë, as të dytin apo tretin, ska fare. Kjo është një arsye më shumë për të besuar se ‘demokraci’ mund të kemi, e meritojmë dhe duhet ta kemi. Po ta kuptonim të gjithë se si po thyhen rregullat, se si po na shkelen të drejtat

Lexo më shumë

Dekorimi i urrejtësit racist

“Në një moment historik, kur kral Petri, më 1913, në Deçan, e ndezi atë qiriun e madh të dylltë, të cilin, siç na mëson kujtimorja, mbretëresha Milica e la për t’iu dhuruar atij që do të hakmerret për Kosovën, serbët naivisht besuan se robërisë shekullore i erdhi fundi, se u plotësua fati i ynë dhe

Lexo më shumë

TI NUK LEXON

Ti ha, pi, vishesh, mbathesh, zbavitesh. Por nuk je i qetë. Nuk ndjehesh i lumtur. Ke ankesa. Nuk të rreh mirë zemra. Nuk të mbushet mushkëria. Nuk e shijon dhe nuk e tret si duhet ushqimin. Mirë të bëhet. Do vuash derisa të vdesësh. Sepse ti nuk lexon. Vendi yt ka vuajtur diktaturën më kriminale

Lexo më shumë