fbpx

MENDIME

SHKRIME AUTORIALE DHE OPINIONE

POEZI

POEZI TË PËRZGJEDHURA NGA AUTORË SHQIPTARË DHE TË HUAJ

LAJME

LAJMET E FUNDIT NË KOHË REALE

Mustafa paralajmëron marrëveshje

Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ka paralajmëruar se sot do të takohet me të parin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurtin. Teksa ka arritur në Selinë Qendrore të partisë, Mustafa tha para mediave shkurtimisht se do të ketë takim, mirëpo, shtoi se nuk është caktuar ende ora. I pari i LDK-së thotë se

Lexo më shumë

A e kishte përkrahur Rusia, ardhjen e Millosheviçit në pushtet – nga Agim Zogaj

Rusia, pas ardhjes në pushtet të Millosheviçit, ka pasur rol, ndikim në formësimin e politikave të udhëheqjes së Serbisë, pra, thënë më drejtpërdrejt, në përgatitjen e luftërave në ish Jugosllavi. Udhëheqja serbe, e epokës së Millosheviqit kishte shpresuar, llogaritur se Rusia, do të jetë në krah të politikave të reja, nacionaliste, ekspanisonite të Serbisë, madje,

Lexo më shumë

Kujtim Shala zbulon çka kërkoi Grenell nga LDK’ja

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës, Kujtim Shala nga Lidhja Demokratike e Kosovës, ka zbuluar kërkesën e ambasadorit amerikan, Richard Grenell i cili qëndroi dje për vizitë në Kosovë. “Kërkesa themelore e Grenell ka qenë që vendi duhet ta ketë qeverinë e re sa më shpejt që të jetë e mundur. Atyre ju duhet partneri dhe

Lexo më shumë

Grenelli tregon se e kujt ishte ideja për ta lëshuar linjën ajrore Prishtinë-Beograd

I dërguari special i presidentit amerikan Donald Trump për bisedimet paqësore Kosovë – Serbi, Richard Grenell ka treguar se kush ka kërkuar që të lëshohet linja ajrore Prishtinë – Beograd. Në një prononcim para medieve Grenell ka thënë se kjo linjë ka qenë ide e komunitetit të biznesit si në Serbi ashtu edhe në Kosovë.

Lexo më shumë

Ishte shtatzënë dhe me kancer në gji, terapia e Hetem Ramadanit arriti ta mjekoi

Medituesi e studiuesi i fizikës kuantike e mjekësisë alternative, Hetem Ramadani,në kuadër të punës dhe angazhimit të tij, ka shënuar një mori sukseseshës, duke arritur që përmes terapive të propozuara nga ia t’i mjekoi shumë shqiptarë nga sëmundjet të cilat kanë qenë rrezik për jetën e të prekurve. Njëri nga ato raste është edhe Klodiana

Lexo më shumë

Armend Ibrahimi deklason komunitetin LGBTI në Kosovë

Armend Ibrahimi ka reaguar me një shkrim kundër Gjykatës Themelore në Prishtinë që mori vendim ta lejojë ndryshimin e gjinisë nga Femer në Mashkull dhe nga Mashkull në Femër. Reagimet ishin të shumta nga shumë homoseksual dhe transgjinorë, të cilët po shajnë e po mallkojnë në komente. Ju sjellim postimin e tij të plotë ku

Lexo më shumë

Flet Lirije Kajtazi – deputetja e LDK’së që nuk e votoi Glauk Konjufcën

Lirije Kajtazi është Zonja më e fuqishme në Lidhjen Demokratike të Kosovës. Një politikane shumë e diciplinuar, një grua e përkushtuar për Familjen dhe për Shtetin. Ajo ishte e vetmja deputete e Lidhjes Demokratike të Kosovës që nuk e votoi Glauk Konjufcën për Kryetar të Kuvendit.Thënë më thjeshtë, Lirija ka pasur të drejtë. Për RTK

Lexo më shumë

Thaçi nominon zyrtarisht Kurtin kandidat për kryeministër

I pari i vendit, Hashim Thaçi e ka dekretuar vendimin për të mandatuar kreun e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurtin për kryeministër të Kosovës. Aty theksohet se presidenti ka propozuar Albin Kurtin si mandatar për të formuar qeverinë e re, derisa theksohet se për të bërë këtë ka 15 ditë afat. ” Kandidati nga pika 1

Lexo më shumë

Ekskluzive: Këshilli i Përgjithshëm qëndron prapa propozimit aktual të LDK – Kurti i refuzon

Lidhja Demokratike e Kosovës ka ofruar një marrëveshje me 5 pika e cila po cilësohet si oferta më e mirë deri tash, në negociatat për krijimin e Qeverise me Lëvizja Vetëvendosje. Neogazeta mëson se Këshilli i Përgjithshëm i LDK-së qëndron prapa edhe në hartim edhe në kërkesën për këtë ofertë. Ndërkohë Kryetari i Vetëvendosje, Albin

Lexo më shumë

Flet Isa Mustafa: Jo-në nuk e konsideroj zyrtare

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa ka folur para mediave pas letrës që i ka dorëzuar Lëvizja Vetëvendosje. Mustafa ka thënë se nuk e konsiderojnë këtë përgjigje zyrtare, pasi që sipas tij ajo përmban cilësime të cilat nuk janë të tilla. Ai thotë se LDK-ja është e interesuar që të përmbyllë këtë proces. “Letrën do ta

Lexo më shumë

KUSH ËSHTË

JETA DHE VEPRAT E PERSONALITETEVE TË SHQUARA

HEALTHY

MËSO SI TË JETOSH SHËNDETSHËM